Sağlık Pazarlaması

“Sağlık” kavramı çok hassas olduğu ve sağlıkla ilgilenen kuruluşlar tarafından çok kolay istismar edilebileceği için dünyadaki tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sağlık sektörü devlet tarafından düzenlenir ve denetlenir. Bu yüzden pazarlamasında “bu da mı yasak” dedirtecek kadar kısıtlamalar mevcuttur.

Sağlık sektöründe neredeyse pazarlamanın tüm alanlarında düzenleme vardır. Bu yüzden daha fazla yaratıcılığa ve diğer sektörlerde olduğu gibi doğru analize ve doğru bir bakış açısına ihtiyaç vardır.

Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda; hastalıkları değil insanı merkezine alan, sadece teşhis/tedavi odaklı değil hizmet odaklı çalışan, hastayı sadece tedavi sürecinde ve sonrasında da takip eden, hastane ve hekim güvenilirliğine dayalı hastayı düşünen sağlık kuruluşları sektörün kazananları olacaktır.

Sağlık Pazarlamasında yapılması gerekenler;

  • Kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler belirlemek

Eğer bir stratejiniz yoksa sadece günü kurtarmak için çalışmalar yapıyorsanız başarılı olma şansınız çok düşük. Bu yüzden verdiğiniz hizmet doğrultusunda stratejiler belirleyerek yatırımlarınızı, pazarlama ve iletişim planlarınızı, atacağınız adımlarınızı belirleyerek başarıya daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

  • Analiz yapmak

Verdiğiniz hizmetin içeriği ne olursa olsun öncesinde sektör analizi yaparak güçlü ve zayıf yönlerinizi çıkararak fırsatlarınızı belirleyebilirsiniz. Böylece elde ettiğiniz sonuçlar daha ayakları yere basan sonuçlar olacaktır ve sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

  • Hasta Sadakati Sağlamak

Elde edilen hastanın sadakatini sağlamak yeni hasta kazanmaktan daha zordur. Hasta bir kere sağlık kuruluşundan içeri girebilir önemli olan onun devamlılığını sağlamak. Hastayı düzenli takip edecek bir sistem geliştirmek ve kişiye özel hizmet sunulması gerekir. Burada başarılı olmak istiyorsanız hastayı dinlemeli ve neye ihtiyacı olduğunu belirlemesiniz.

  • Dijital Pazarlama

“Content is the KING”. 2017’de küresel ölçekte dijital mecralara yapılan harcamanın televizyona yapılan harcamayı geçeceği tahmin ediliyor. Sağlık sektöründe kişiyi bilgilendiren ancak bilgilendirirken içeriklerin hazırlanması, sektörde bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.